Lider Haber

 ADALET, AMA BÜTÜN KAİNATA

 ADALET, AMA BÜTÜN KAİNATA
Dilek Demiralp
Dilek Demiralp( dilek@liderhaber.com )
27 Haziran 2020 - 17:25

 

Adalet insanoğlunu , en kıymetli kılan değerler ve hasletlerden en önemlisidir.
İslâm dini bunu bütün insanlık için bizlere bir reçete olarak sunmuş , insanca yaşayabilmek , hakkı sahibine vermek konusunda bizleri uyarmıştır.
Allah resulü ( s.a.v ) bize bu konuda da en güzel örnek olmuş, vallahi kızım fatimada olsa gereğini yaparım hiç tereddüt etmem , diyerek dünya hayatında en kıymetli ve en yüce sevgiyle sevdiği kızı fatimasi için bile hiç ama hiç tereddüt etmeden ,Allah ‘in emirleri doğrultusunda Hak ve Adaletin insanlık için ne kadar önem arz ettiğini bizlere en sevdiğini örnek olarak göstermiştir.
Ya Hz. Ömer (r.a) İslama girmeden önce ki hali kız evladını diri diri toprağa gömecek kadar hırçın celalli tabiri caizse astığı astık kestigi kestik , ama iman kalbe yerleşince ömer ah ömer nasıl bir iman dı sendeki nasıl bir inanışti ki o seni adalet timsali yapmışti .
Adalette bütün insanlığa önder yapmışti . Bütün zaferlerin sebebi bumuydu acaba gittiğin her beldeyi kazanip dönüşun o beldeye adeletle hükmedisin denmiymi ya ömer!..
Yoksa sana hesap soranlara fırsat verip onlara hesap vermendenmiydi bu güzelligin, nasil bir imandı sizde ki nasıl bir inanışla inandınız ki bütün gönül putlarından arındınız , onca ganimeti kazanıp ta elininizin tersiyle itip varlık içinde yoklukla yaşayan (ömer) aldığın görevi kul hakkı deyip te
Allah korkusundan ve aşkindan kılı kırk yaran insanlığa rehber ömer bizlere ömerler lazım ömerler .
Hak lazım, adalet lazım ama herkes için , ama herşey , için adalet hangi dine , hangi görüşe , hangi mezhebe hangi renge , hangi ırka mensup olursa olsun !..
İmanımız bizi ömer gibi adalet sahibi yapsin Gönül kirlerinden arındırarak , birbirimizle kardeşce
hoş görü içerisinde yaşamayı nasip eylesin dua ve temennisi ile

LİDER HABER.... HABERİN LİDERİ...